W TEMPIE ŚLIMAKA



Nie bez powodu symbolem ruchu SlowFood jest ślimak – istota ze swej natury powolna, a więc zupełnie nie pasująca do współczesnego świata.

Wyraża to pragnienie odwrócenia czasu, przeciwdziałania pewnym złym nawykom, teraźniejszym i przyszłym. Ślimak to rodzaj symbolu przeciwko prędkości – obsesji współczesnego świata. Jest pochwałą nie tylko odpoczynku i relaksu, których brakuje w naszym życiu, ale także przenika do sfery konsumpcji żywności.

Istota tak nie dotknięta przez pokusy nowoczesnego świata ma coś nowego do ukazania, jest być może czymś w rodzaju amuletu przeciwko rozdrażnieniu, przeciwko zaniedbaniom ludzi zbyt leniwych by czuć i smakować, zbyt zachłannych, by pamiętać, co przed chwilą połknęli. Symbol ten pozwala różnym ludziom się jednoczyć. To idea, z którą każdy może się identyfikować.

Ślimak, ponadto, czuje się zawsze jak u siebie w domu, skoro nosi go zawsze ze sobą.

SlowFood zakłada jedzenie w spokoju, powoli, bez pośpiechu i w skupieniu. Podczas posiłku należy się delektować smakiem i zapachem potraw. Koniec więc z jedzeniem w biegu, w barach szybkiej obsługi czy wręcz na ulicy. Żywność typu SlowFood ma spowodować, że człowiek na chwilę oderwie się od codziennych obowiązków, żeby w ciszy i spokoju ducha zjeść coś smacznego i zdrowego.

Dla SlowFood zasadą jest nie dopuszczanie do np. miksowania, ścierania, smażenia, działania wysokim ciśnieniem. Nie stosuje się sztucznych dodatków, barwników, aromatów, konserwantów, zamienników, polepszaczy smaku i zapachu. Metody wykorzystywane w technologii slow to tylko tradycyjne suszenie, duszenie, marynowanie, dojrzewanie, wyciskanie. Wszystkie surowce używane w produkcji muszą być pochodzenia w pełni naturalnego. Taka żywność ma nie tylko unikatowy smak i zapach, ale też więcej wartości odżywczych. Jest bardzo zbliżona do żywności naturalnej, dzięki czemu jest dobrze przyswajalna przez organizm. Nie działa alergennie ani nie wywołuje zatruć pokarmowych. Takie pożywienie jest po prostu zdrowe i bezpieczne. Zwolennicy SlowFood podkreślają, iż żywność powstająca bez silnej interwencji człowieka zachowuje substancje biologicznie czynne, które chronią przed chorobami, wzmacniają siły obronne i odmładzają. Żywność w stylu slow food jest to żywność nisko przetworzona, wytwarzana metodami tradycyjnymi z całkowitym pominięciem zaawansowanych technologii produkcji żywności. Dlatego właśnie najważniejsi są mali, lokalni, “z dziada pradziada” wytwórcy tradycyjnej i tradycyjnie dobrej żywności.

Logo SlowFood jest zarejestrowanym znakiem towarowym i może być tylko używane za zgodą Organizacji SlowFood lub jego Convivium.