PRZESŁANIE


Każdy człowiek na świecie ma prawo do przyjemności i korzystania z uroków życia. W konsekwencji, powinien on postępować odpowiedzialnie, to znaczy tak aby uchronić dla następnych pokoleń dziedzictwo regionalnych tradycji kulinarnych, a więc bronić prawa do smaku nie tylko dla siebie, ale i swoich następców.

SlowFood is good, clean and fair food.

Wszystko to, co spożywamy powinno dobrze smakować, być produkowane czystymi metodami, w sposób, który nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a producenci powinni otrzymywać uczciwe wynagrodzenie za swoją pracę.

Głównym założeniem ruchu jest celebrowanie i pielęgnowanie smaku potraw oraz promowanie regionalnej naturalnej żywności. SlowFood chce chronić od zapomnienia wszystko to, co daje przyjemność garstce osób, a mogłoby dawać każdemu z nas - oczywiście każdemu kto tylko zechce po nią sięgnąć.

Ale idea SlowFood to nie tylko zdrowa, jak najmniej przetworzona, tradycyjna żywność i delektowanie się jej smakiem. Filozofia SlowFood ma szerszy wymiar, przenosi się też na inne sfery życia. By żyć w stylu slow, należy zwolnić, wręcz zatrzymać pęd życia, skierować się w stronę natury. Mniej czasu poświęcać na codzienne obowiązki, pracę i zdobywanie dóbr materialnych, a więcej na obcowanie z przyrodą. Wypoczynek na łonie natury jest bardziej efektywny – przywraca spokój i działa wyciszająco na cały organizm, jest ukojeniem i dla ciała, i dla duszy. Zwolennicy idei życia slow przekonują, że dzięki temu odzyskamy poczucie zadowolenia i wewnętrznej harmonii. A lekarze zapewniają, że takie zwolnienie obrotów i jednocześnie bardziej świadome odżywianie zmniejszą do minimum ryzyko zawału serca, cukrzycy, a nawet chorób nowotworowych.